JOHN JAY COLLEGE–Students at John Jay juggle classes, clubs, athletics, jobs, and home responsibilities. For some, hectic schedules can prevent even a quick trip to the store for a snack, or a caffeinated drink.
For hungry or sleep-deprived students in a pinch for time, on-campus vending machines are often the solution.
John Jay has numerous vending machines throughout campus, and while students say they are conveniently located, students have noticed that items tend to be priced higher than they are used to paying.
John Jay senior Max Bardalez said that he avoids purchasing items from the vending machines that he has never used a one in the four years he has attended John Jay College.
“I just go to the bodega across the street,” he said. “A can of coke and a bag of chips is the same price as just one thing from the machine,” said Bardalez.
G&G Deli and Grocery, just a short walk from campus, offers a bottle of water for $1.50. The cheapest water bottle in the vending machines is $2.40.
Candy bars that cost $2 at G&G are $2.60 in John Jay’s vending machines.
Almost every item in the machines can be found at a nearby deli or pharmacy for less.